Lokacija / Beograd, Srbija
Godina / 2024.
Površina / 15000 m²
Klijent / Konkursno rešenje
Projektantski tim / Zoran Đorđević / Zoja Turković / Relja Blagojević / Bogdan Jovićević / Jovan Tomić / Milan Tomić
Konsultanti / Radomir Đajić / Goran Marijanović

Muzej Nikole Tesle u Beogradu zamišljen je kao savremeni kulturno-naučni centar koji odaje počast jednom od najvećih umova čovečanstva. Smešten u zgradi nekadašnje fabrike hartije, ovaj projekat pruža novu namenu istorijskom objektu, pretvarajući ga u simbol inovativnog spoja nauke i prirode
Inspirisan Teslinim radom i vizionarskim idejama, koncept muzeja simbolično predstavlja njegov "zaglavljen um" – genijalnost koja prevazilazi granice epohe u kojoj je rodjen. Kroz arhitektonske intervencije, kao što su procepi, stakleni atrijumi i talasasta ulazna nadstrešnica, stvaraju se prostori koji propuštaju svetlost i simbolizuju proboj iz ograničenog u beskonačno.


Centralni LED ekran u glavnom lobiju uvodi korisnike u Teslin svet kroz multimedijalne prikaze njegovih eksperimenata i prirodnih fenomena poput Nijagarinih vodopada. Skulpturalna bakarna rampa simbolizuje tok njegovih ideja, povezujući spratove muzeja i upoznavajući korisnike sa tokovima njegovog rada. Muzej je konceptualno inspirisan Teslinim elektromagnetnim talasima po čemu i dobija naziv “Muzej Teslinih talasa”. Teslin transformator kao najznačajniji njegov izum zauzima centralno mesto u posebnom atrijumu, kao vizuelni i simbolički centar inovacija.
Forma muzeja je dinamična i futuristička, inspirisana Teslinim radom – sa linijama koje asociraju na energetske tokove i elektromagnetne talase. Istovremeno, zadržana je autentičnost nekadašnje fabrike hartije, uz poštovanje arhivskog izgleda uz implementaciju savremenih rešenja.


Centralni atrijum simbolizuje jezgro inovacija, dok su drugi prostori funkcionalno podeljeni na izložbene sale, laboratorije, multimedijalne zone, biblioteku, suvenirnicu, restoran i relaks zone. Galerije unutar atrijuma omogućavaju posmatranje Teslinog transformatora i vizuelnu povezanost celog prostora muzeja.
Organizacija unutrašnjih prostora uključuje jasno definisane komunikacije i multifunkcionalne zone dostupne i izvan radnog vremena muzeja. Muzej pored spiralne rampe i evakuacionog stepenipšta poseduje i lift u vidu pokretne platforme za do čak 30 osoba.


Muzej ima četiri glavna ulaza: za posetioce, administraciju, tehničku podršku i ekonomski pristup. Posetioci muzeja pristupaju objektu preko otvorenog trga koji je ujedno povezan i sa budućom metro linijom, dok je ispod otvorenog trga omogućeno i parkiranje u podzemnoj garaži. Pored trga projektovana je i zona za pristup turističkih autobusa i taksi vozila.
Pristup i komunikacije unutar objekta pažljivo su organizovani radi funkcionalnosti, dostupnosti i sigurnosti – bez mešanja posetilaca i osoblja.

Muzej pretežno sadrži interaktivne izložbene postavke i edukativne laboratorije. Na krovu muzeja se nalazi replika Tesline laboratorije iz Kolorado Springsa, u funkciji naučnog kafića sa pogledom na grad. Na istom mestu se mogu kupiti i karte za panoramski lift koji ide na sam vrh replike Teslinog transformatora postavljenog oko postojećeg dimnjaka nekadašnje fabrike, na čijem vrhu se nalazi novi vidikovac sa pogledom na grad.

Na poslednjem spratu muzeja, tik iznad ulazne partije, smeštena je intimna spomen-soba sa Teslinom urnom, minimalistički dizajnirana, levitirajuća kugla, koja simbolično predstavlja Teslino prisustvo i njega kako “nadgleda“ svoje naslednike i zaljubljenike u njegov rad.
U okviru objekta predviđen je i mali hotel za istraživače, uključujući repliku Tesline sobe iz hotela „New Yorker“, kao i apartmane sa nazivima soba posvećene njegovim ključnim projektima.
Projekat predviđa održiva rešenja: zeleni krov, solarne panele, pametne fasade i energetski efikasne sisteme.









